Přípravná třída

Zápis do přípravné třídy pro školní rok 2024-2025logo

Zápis proběhl ve dnech 16. 4. a 17. 4. 2024. Nyní probíhá vyhodnocování zápisu. Seznam žáků přijatých do přípravné třídy bude zveřejněn do poloviny května 2024.

Mgr. Jan Přibyl, ředitel školy

Kontakt na pedagoga přípravné třídy: tereza.saifrtova@zsnavysluni.cz

Charakteristika vzdělávání: Vzdělávání v přípravné třídě bude sloužit k tomu, aby u žáků zde zařazených byl vyrovnán jejich vývoj před jejich nástupem do první třídy. Obsah vzdělávání je obsažen ve školním vzdělávacím programu (zveřejněn v sekci dokumentace). Přípravná třída je určena primárně pro děti s odkladem povinné školní docházky.

Zařazení žáci: Žáci jsou zařazeni do přípravné třídy na základě zápisu v dubnu 2020. Maximální počet žáků je 15.

Pedagogické zajištění: Tereza Saifrtová, DiS., kontakt: tereza.saifrtova@zsnavysluni.cz

Prostorové zajištění: Třída je umístěna v pavilonu družin, děti z přípravné třídy mají možnost navštěvovat školní družinu i školní jídelnu.

Další info:

• a) vzdělávání v přípravné třídě se poskytuje beúplatně
  • b) žákům jsou bezplatně poskytovány učebnice a učební texty

Informace o průběhu vzdělávání v přípravné třídě

Ve školním roce 2020/21 byla na naší škole poprvé otevřena přípravná třída, do které v září nastoupilo 14 žáčků. S chutí se pustili do poznávání všeho nového, třídy, školy i sebe navzájem.  Když už bezpečně znali i okolí školy, se všemi hřišti, prolézačkami a tajemnými zákoutími, vypravili jsme se na další cestu za poznáním. Za poznáním našeho města. Pomocníkem nám byl Ilustrovaný průvodce naším dvojměstím od Kláry Víškové. Tahle publikace plná krásných obrázků, hádanek a úkolů nás zlákala k mnoha výpravám. Vyrazili jsme hledat brandýskou katovnu, v Panské zahradě jsme našli balustrádu i vznešené pávy. Vypravili jsme se do muzea, abychom zjistili, jaký dopravní prostředek se nachází ve vstupní hale. Cestou jsme se zastavili u jednoho z kostelů a nevynechali jsme ani všemi oblíbenou kašnu na náměstí. Na závěr jsme si s panem kastelánem užili komentovanou prohlídku Zámku Brandýs nad Labem.

Fotogalerie je zde: https://www.zonerama.com/ZSNaVysluniBrandysnL/Album/6646819

VYSVĚDČENÍ

Čas letí jako voda a první pololetí je úspěšně za námi. V přípravné třídě se všichni pilně učí a pracují. Děti zde sice nejsou hodnoceny známkami, ale přesto si odnesly barevné vysvědčení s usměváčky. Také si ho skutečně zasloužily. Poslední lednový den je čekala řada soutěží, her a úkolů. Zábavnou formou si procvičily získané znalosti a dovednosti. Určovaly první hlásku slov, poznávaly a třídily geometrické tvary, sestavovaly číselnou řadu do 9 a přiřazovaly správný počet, časové pojmy si zopakovaly přiřazováním obrázků k ročním obdobím, procvičily si barvy i skládání obrázků podle předlohy a svou tělesnou zdatnost si ověřily na opičí dráze. Na závěr jsme si společně vychutnali slavnostní oběd v naší školní jídelně.

Den vysvědčení v přípravné třídě | Zonerama.com

LIDSKÉ TĚLO

Začátkem druhého pololetí jsme se pustili do poznávání lidského těla. Děti se naučily znát a pojmenovat jeho části, některé orgány a jejich funkce. Zaměřili jsme se na řídící orgán, mozek, a zkoušeli různé jeho funkce. Děti si procvičily zrakovou i sluchovou paměť, také početní představy či pozornost a vydržet se delší dobu soustředit. Věnovali jsme se lidským smyslům. Děti si vyzkoušely spoustu pokusů a experimentů a získaly tak odpovědi na mnohé otázky. Jaké máme chutě? Co umíme poznat hmatem a co sluchem? Dokážeme rozlišit rozmanité vůně? Každý už ví, že máme smyslů pět a co všechno jimi umíme rozlišovat. Nezapomněli jsme na zdravý životní styl, ani jak o své tělo správně pečovat. Užili jsme si spousty pohybových her a činností a na závěr si pochutnali na vlastnoručně vyrobeném ovocném salátu.

Lidské tělo - přípravná třída | Zonerama.com

Lidské tělo

HURÁ VÝLET!

Jednoho dubnového rána jsme vyrazili přes most do Staré Boleslavi. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo, na nebi ani mráček. V boleslavském klubu Klíček na nás čekala lektorka Petra, která byla naší průvodkyní environmentálním programem Jaro mezi stromy aneb jarní procházka do lužního lesa. Děti si nejprve vyrobily svůj malý atlas rostlin. Svou zručnost předvedly při stříhání připravených obrázků s rostlinkami, skládání papíru v malou knížečku a přesném vybarvování obrázků. Rostliny jsme společně hledali v připravených atlasech, a učili se tak porovnávat a hledat shody a rozdíly mezi atlasem a našimi výtvory. Jelikož nejlépe se učí vlastním prožitkem, vypravili jsme se na přilehlou louku, kde jsme si hráli na malé entomology a zkoumali jsme hmyz pod lupou. Děti měly za úkol hledat jejich společné znaky a odlišnosti a lektorka je seznámila se jmény i různými zajímavostmi z jejich životů. Další zastávka byla u tůně, kde nás čekala hra s obrázky, v které jsme poznali obyvatele vody a jejího okolí. Pak jsme se vydali dál do lesa. Cestou jsme naslouchali zpěvu ptáků, pozorovali krásy přírody a hledali rostliny z našich atlasů. Malí botanici porovnávali barvy květů, tvary listů i velikost a snažili si zapamatovat jejich jména. Na závěr se nám podařilo najít zdravou a léčivou bylinku medvědí česnek. Každý si mohl natrhat pár lístků a pochutnat si na krajíci chleba s máslem a medvědím česnekem. A kde jsme vzali máslo? Ze smetany jsme si ho, jako malí farmáři, utloukli. Velmi povedený výlet jsme si tak prožili doslova všemi smysly a děti si odnesly nejen plná bříška, ale i spoustu nových zážitků, poznatků a radosti ze společného dobrodružství.

Jaro mezi stromy - přípravná třída | Zonerama.com