Jazykové třídy

Informace k vytvoření jazykové třídy: Pro školní rok 2024-2025 opět plánujeme otevřít jednu jazykovou třídu v šestém ročníku.

Přijímací zkoušky proběhnou v pondělí 6. 5. 2024 od 14:00. Konkrétní informace k vlastní organizaci tohoto dne zpřesníme před konáním zkoušek. Zkoušky mohou konat přihlášení žáci z naší školy anebo zájemci z okolních škol, kteří budou mít podanou žádost o přestup s vyznačením zájmu o jazykovou třídu. Zkoušky budou ze dvou předmětů - z českého jazyka a z anglického jazyka. O zařazení žáků do třídy rozhoduje ředitel školy na základě výsledků zkoušek a kapacity školy/třídy. Předpokládá se naplnění třídy na počet 26 žáků.

Okruhy ke zkoušení: Okruhy ke zkoušení pro jazykovou třídu (618.8 kB)

Podmínky pro zařazení do třídy:

a) žák je žákem ZŠ Na Výsluní (nebo se jím stane ve školním roce, kdy do třídy nastupuje). Pro žáky, kteří nyní nejsou žáky naší školy, platí podmínka přestupu k nám do školy. Rodiče v tomto případě podají žádost o přestup (ke stažení u nás na webu v sekci dokumentace) a vyznačí prosím zájem o zařazení do jazykové třídy.

b) úspěšné složení zkoušek v pořadí zaručující zařazení do třídy. Podrobnosti ke způsobu konání zkoušek budou upřesněny v závislosti na aktuální situaci.

c) žádné závažné kázeňské problémy v předchozím období

podmínky zveřejněny: 7. 1. 2022

Jazyková třída neboli třída s rozšířenou výukou cizích jazyků (RVCJ) je profilovaná třída v 6.-9. ročníku zaměřená na rozšířenou výuku cizích jazyků. Tato třída je vždy jedna v ročníku a žáci do ní zařazeni mají kromě AJ (cizí jazyk povinný od 3. Ročníku) všichni povinně ještě jeden další cizí jazyk, a to v dotaci 3 hodiny týdně během vzdělávání na celém druhém stupni. V současnosti mají všichni žáci jako tento druhý cizí jazyk němčinu. K této volbě nás vedou především tyto podmínky: 1. Zájem dětí a rodičů o výuku tohoto jazyka. 2. Personální podmínky (dostatek vhodných pedagogů). 3. Význam němčiny. Žáci jsou do jazykové třídy zařazeni rozhodnutím ředitele školy na základě výsledků vnitřního testování. Všichni žáci, kteří chtějí být do jazykové třídy zařazeni (ať naši žáci 5. ročníků nebo žáci žádající o přestup do 6. třídy z okolních obcí) musí toto testování úspěšně absolvovat. Testy jsou zadávány ze dvou předmětů – z českého jazyka a z anglického jazyka. Otázky jsou zveřejněny až samotným žákům při vlastním testování, ale dopředu vždy zde na webu zveřejňujeme okruhy k testování z obou předmětů. Žáci v jazykové třídě mají pak upravený učební plán, hodiny němčiny navíc jsou obvykle na úkor hodiny českého jazyka a tělesné výchovy. Proto jsou dobré výsledky z českého jazyka při testech logickou podmínkou pro zařazení do jazykové třídy, protože obsah učiva mají děti v českém jazyce pak stejný jako žáci v ostatních třídách, jen mají kratší týdenní časovou dotaci. Tuto drobnou nevýhodu kompenzuje vedení školy zařazením individualizací výuky v českém jazyce (obvykle 1 hodina týdně je vyučována v menší skupině žáků). Úspěšné výsledky z anglického jazyka jsou zase logickým předpokladem pro zvládnutí jazyka německého. Samotná výuka AJ je oproti ostatním třídám v ročníku odlišena v jazykové třídě zařazením rodilého mluvčího do výuky, což zvyšuje konverzační dovednosti žáků v angličtině. Kompetence a učivo v anglickém jazyce mají děti v jazykové třídě v rámci ŠVP stejné jako v ostatních třídách. Samozřejmě je ale možné na základě zjištěných schopností dětí i tuto výuku prohloubit.